PROGRAM ANTYTYTONIOWEJ EDUKACJI ZDROWOTNEJ „BIEG PO ZROWIE”
ROK SZKOLNY 2020/2021
W roku szkolnym 2021/2022 (I półrocze) po raz trzeci realizowany był w Naszej Szkole program antytytoniowej edukacji zdrowotnej "Bieg po zdrowie". Uczestnikami programu byli uczniowie klasy IV. Zajęcia realizowano aktywizującymi metodami pracy – uczniowie mieli do wykonania zadania, m.in. przeprowadzenie wywiadu z osobą niepalącą, przygotowywanie krótkiego poradnika w formie komiksu, wykonanie pracy plastycznej nt. ”Palenie jest niezdrowe”, „Skutki palenia papierosów” ,obliczali koszty palenia papierosów w skali tygodnia, miesiąca, roku. Podczas zajęć, uczniowie prezentowali swoje prace, uczyli się asertywnych zachowań.
Program został przyjęty przez uczniów bardzo pozytywnie. Zaangażowanie dzieci świadczyło o ogromnej potrzebie wiedzy w zakresie antytytoniowej edukacji zdrowotnej.
W naszej szkole zakończyliśmy w r.szk 2019/2020r ”Bieg po zdrowie”, a zawodnikami byli uczniowie klasy 5.
Brzmi bardzo sportowo, w rzeczywistości„Bieg po zdrowie” to nazwa Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej.
Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę zrealizowanych zajęć:
Spotkanie 1 ( 28.11.2019r ) Rozpoczęcie realizacji programu ; temat spotkania: Palenie jest niezdrowe. Uczniowie poznali składniki dymu tytoniowego oraz ich negatywne skutki dla zdrowia i życia człowieka. Przykładowe składniki to: aceton (rozpuszczalnik farb i lakierów), arsen (popularna trutka na szczury), chlorek winylu (związek używany do produkcji plastiku), cyjanowodór (bardzo silna trucizna), DDT (środek owadobójczy).
Spotkanie 2.3.4.( 12.12.2019r, 19.12.2019r, 07.01.2020r) Jak nie dać złowić się nałogowi? Zajęcia wyjaśniające pojęcie asertywności (umiejętność pełnego wyrażenia siebie w kontakcie z innymi osobami), podczas których dzieci podejmowały dialogi, tworzyły przykłady odpowiedzi asertywnych. Bardzo ważne w zachowaniu asertywnym jest słowo NIE oraz informacja o tym, co zamierzam zrobić. Przykładowo możemy powiedzieć: „Nie, nie zgadzam się, abyś przy mnie palił, bo chcę oddychać czystym powietrzem.” lub „Nie, nie zgadzam się z Tobą zapalić, bo jest dla mnie ważne moje zdrowie.”
Spotkanie 5.( 21.01.2020r) Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów? Spotkanie poświęcone było analizie wywiadów jakie dzieci dokonały wśród swoich członków rodziny i bliskich. Ważne było, aby wywiad został przeprowadzony z osobą niepalącą. Główne pytania dotyczyły powodów niepalenia, reakcji na osoby palące w otoczeniu. Przesłaniem tego spotkania były dane TNS (2015) podające, iż 76% osób dorosłych w Polsce, czyli ponad 24 miliony Polaków nie pali! Palenie jest niemodne! Dodatkową aktywnością uczestników programu „Bieg po zdrowie” było stworzenie plakatów, antyreklamy palenia papierosów. Uczniowie wywiązali się z zadania WSPANIALE!!! Jak zapewnie pamiętają dzieci, w holu szkoły na pierwszym piętrze przy pokoju pedagoga zorganizowano Waszą wystawę Waszych prac i pomysłów pt. ”Skutki palenia papierosów”.
Spotkanie 6.(06.02.2020r) Palenie szkodzi! Zadaniem uczniów w trakcie zajęć było przygotowanie się pod nadzorem nauczyciela do wykonania krótkiego poradnika dla rówieśników w formie komiksu, zawierającego porady dotyczące umiejętności odmawiania palenia czynnego oraz biernego. To było Wasze zadanie domowe ( praca w grupach). Na zajęciach w marcu 2020r mieliśmy wspólnie komiksy omawiać, NIE ZDĄŻYLIŚMY(pandemia koronawirusa).
Spotkanie 7. (27.04.2020r - PRACA ZDALNA ) Uczniowie zostali poproszeni o wykonanie indywidualnie krótkiego poradnika dla rówieśników w formie komiksu zawierającego porady dotyczące umiejętności odmawiania palenia czynnego oraz biernego (jak się zachować w stosunku do osób dorosłych; jak w stosunku do starszych kolegów i koleżanek; a jak wobec rówieśników). Prace uczniów do wglądu na stronie internetowej szkoły.
Spotkanie 8. (08.05.2020r) Jak to zrobić ,żeby nie palić?
Celem lekcji było utrwalenie wiedzy uczniów oraz umacnianie umiejętności w zakresie obrony przed zachętami oraz presją dotyczącą palenia papierosów. Omówiono komiksy i prace plastyczne dzieci zawierające porady dotyczące umiejętności odmawiania palenia czynnego oraz biernego. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób zniechęcać do palenia papierosów poprzez konstruowanie antyreklamy palenia papierosów w formie krótkich „rymowanek” np. „Kiedy palisz papierosa ,życie ucieka ci sprzed nosa” albo „Nie pal mamo, nie pal tato, a weselsze będzie lato!”.
Spotkanie 9.( 22.05.2020r) Jak to zrobić ,żeby inni nie palili? Podsumowanie zajęć programu. Celem spotkania było wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne oraz innych osób poprzez przedstawienie przez uczniów antyreklamy niepalenia papierosów oraz podsumowanie wszystkich zajęć. Celem było również uzyskanie informacji na temat zmian w percepcji uczniów problematyki zdrowia oraz ich opinii na temat zrealizowanego programu poprzez przeprowadzenie dwóch ankiet: ewaluacyjnej oraz ankiety dotyczącej świadomości własnego zdrowia. .
Reasumując: Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności dzieci. Podczas zajęć uczestnicy dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach oraz indywidualnie przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyli komiks z elementami asertywności w zakresie uzależnień.
NASZE DZIAŁANIA
1.PLAKATY
Zorganizowaliśmy w styczniu 2020r wystawę prac i pomysłów uczniów klasy V pt. ”Skutki palenia papierosów”(w holu naszej szkoły na pierwszym piętrze przy pokoju pedagoga plakaty nadal do wglądu). Informacje zawarte na waszych plakatach, to nieodzowny punkt promujący zdrowie w naszej szkole.
2. ZDJĘCIA PORADNIKÓW
Przesłaliście zdalnie prace nt. „Jak skutecznie odmawiać, kiedy ktoś namawia do zapalenia papierosa” (uczniowie wykonali krótkie komiksy oraz prace plastyczne).
3. HASŁA O PALENIU PAPIEROSÓW ( przygotowane zdalnie przez uczniów kl. V)
Nie palimy papierosów , bo dużo dymu i sto kłopotów
Mały ,duży o tym wie, że palenie jest na NIE
Kiedy palić Ci się chce , bądź odważny, powiedz NIE
Gdy zapalisz papierosa, czeka już na ciebie kosa
Palisz , płacisz, zdrowie tracisz..
Kto fajki pali, temu zdrowie się wali
Kto dużo papierosów smakuje, temu zdrowie się psuje
Fajki nie są z mojej bajki
Myślisz ,że jak zapalisz papierosa, to twoje narządy Ci podziękują, Nooo…
raczej Nieee…
Dorośli, gdy NIE będziecie palić, to zdrowie możecie ocalić
Kto fajki popala, tego mają za brutala
Nie pal papierosów bo na starość będziesz bez włosów
Nikotyna to na zdrowie kosa, a więc nie pal papierosa!
Kiedy palisz papierosy dajesz sercu mocne ciosy
Palenie jest jak żmija dusi , kąsi i zabija
NIE dla papierosów, TAK dla zdrowia
Za paczką kolejna paczka, uzbierasz sobie raczka
Mówią wszyscy pal na zdrowie, a ja mówię nie, nie, nie, ja nie palę ,bo to NIE jest zdrowe!
Nikotyna to na Twoje zdrowie kosa, a więc odrzuć papierosa
Palenie zabija - gwóźdź do trumny przybija!!!!
Nie pal nigdy papierosów, będziesz zdrów po czubek włosów
Mam nadzieję, że w roku szkolnym 2020/2021 program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” będzie kontynuowany( tym razem w klasie IV).
Serdecznie dziękuję uczniom klasy V za zaangażowanie w realizację zajęć oraz rodzicom dzieci za wsparcie i pomoc. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i jest na stałe wpisana w działania wychowawczo - profilaktyczne naszej szkoły. Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne wysiłki przyczynią się do podejmowania właściwych prozdrowotnych wyborów dzieci.
Koordynator programu
Alina Wlizło
PROGRAM ANTYTYTONIOWEJ EDUKACJI ZDROWOTNEJ „BIEG PO ZROWIE”
ROK SZKOLNY 2020/2021
W roku szkolnym 2020/2021 po raz drugi realizowany był w Naszej Szkole program antytytoniowej edukacji zdrowotnej "Bieg po zdrowie". Zajęcia tym razem wszystkie (z uwagi na sytuacje epidemiologiczną w kraju,odbywały się zdalnie. Wszystkim czwartoklasistom zajęcia miały uświadomić, iż należy wszelkimi sposobami zapobiegać paleniu wyrobów tytoniowych wśród dzieci. W czasie spotkań uczniowie byli zachęcani do propagowania zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Poznali korzyści wynikające z niepalenia papierosów. Dzieci wzmacniały zarówno poczucie własnej wartości jak i były zachęcane do świadomych wyborów związanych ze zdrowiem. Do programu włączyli się także rodzice, dziadkowie, którzy m.in. udzielali wywiadu: „Dlaczego nie palę”. Ponadto uczniowie wykonali plakaty nt. skutków palenia papierosów, układali „rymowanki” na temat szkodliwości palenia papierosów, uczyli się zachowań asertywnych mających na celu eliminowanie zachowań ryzykownych związanych z sięganiem po artykuły tytoniowe.
Mamy nadzieję, że wiedza z zakresu zdrowego stylu życia, okaże się niezwykle przydatna i wpłynie na asertywne zachowania naszych uczniów w przyszłości.
Data publikacji: 03-06-2020 12:46