ul. Nowowiejska 14, 46-070 Wawelno
tel. +48774646138
Polecamy

logo.jpeg

osirlogo.jpeg

18.03. EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU

Mózg odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu, dlatego tak ważne jest abyśmy zaczęli dbać o niego od najwcześniejszych lat.

 Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu, ponieważ to dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Ogólnie mówiąc – odpowiada za wszelkie bodźce docierające do naszego organizmu. Składa się on     z dwóch półkul, w których  znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Dzięki lewej półkuli mówimy i rozumiemy naszą mowę, czytamy, piszemy a także logicznie myślimy. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje. Prawa półkula odpowiada za: kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych. Mózg pracuje nawet wtedy kiedy śpimy a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm.

 Wykazujmy troskę o mózg poprzez:

-spożywanie różnorodnych posiłków opartych na Piramidzie Zdrowego Żywienia (niech        w naszej codziennej  diecie nie zabraknie: kwasów omega-3, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu. Dobre nawodnienie, antyoksydanty  i lecytyna również wspomagają pracę mózgu. Niedostateczna ilość tych związków      w organizmie może skutkować niepokojem, agresją, bólami głowy, problemami z zasypianiem, ciągłym zmęczeniem i stanami depresyjnymi).

- odpowiednią ilość snu (sen u człowieka wpływa nie tylko na jego samopoczucie i wygląd, ale także na kreatywność, logiczne myślenie, proces podejmowania decyzji, szybkość działania, koncentrację, pamięć, spostrzegawczość, zdolność przyswajania nowych informacji, interakcje z otoczeniem, a nawet na system odpornościowy. Aby być efektywnym w pracy, w szkole  i osiągać sukcesy , trzeba być… WYSPANYM).

- bądźmy aktywni fizycznie – dzięki temu wesprzemy zdolności poznawcze naszego mózgu (uwaga, pamięć, myślenie logiczne itp.)

mózg2.png

Co szkodzi naszemu mózgowi:

-palenie papierosów (w tym bierne),

-dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty,

-przejadanie się, produkty typu fast food,

-nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga

-nadmierne korzystanie  z technologii cyfrowej

                                                    WAŻNE:

Funkcjonowanie Twojego mózgu zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeśli nie dostarczasz swojemu umysłowi nowych zadań do rozwiązania, nie podsuwasz różnorodnych aktywności, nie angażujesz neuronów codziennymi wyzwaniami, tkanka mózgowa zwyczajnie zaczyna gnuśnieć, degenerować się i obumierać!

mózg3.jpeg

Data publikacji: 19-03-2021 09:41

×

Wyszukaj w serwisie