Mózg odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu, dlatego tak ważne jest abyśmy zaczęli dbać o niego od najwcześniejszych lat.
Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu, ponieważ to dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Ogólnie mówiąc – odpowiada za wszelkie bodźce docierające do naszego organizmu. Składa się on z dwóch półkul, w których znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Dzięki lewej półkuli mówimy i rozumiemy naszą mowę, czytamy, piszemy a także logicznie myślimy. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje. Prawa półkula odpowiada za: kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych. Mózg pracuje nawet wtedy kiedy śpimy a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm.
Wykazujmy troskę o mózg poprzez:
-spożywanie różnorodnych posiłków opartych na Piramidzie Zdrowego Żywienia (niech w naszej codziennej diecie nie zabraknie: kwasów omega-3, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu. Dobre nawodnienie, antyoksydanty i lecytyna również wspomagają pracę mózgu. Niedostateczna ilość tych związków w organizmie może skutkować niepokojem, agresją, bólami głowy, problemami z zasypianiem, ciągłym zmęczeniem i stanami depresyjnymi).
- bądźmy aktywni fizycznie – dzięki temu wesprzemy zdolności poznawcze naszego mózgu (uwaga, pamięć, myślenie logiczne itp.)
Co szkodzi naszemu mózgowi:
-palenie papierosów (w tym bierne),
-dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty,
-przejadanie się, produkty typu fast food,
-nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga
-nadmierne korzystanie z technologii cyfrowej
WAŻNE:
Funkcjonowanie Twojego mózgu zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeśli nie dostarczasz swojemu umysłowi nowych zadań do rozwiązania, nie podsuwasz różnorodnych aktywności, nie angażujesz neuronów codziennymi wyzwaniami, tkanka mózgowa zwyczajnie zaczyna gnuśnieć, degenerować się i obumierać!
Data publikacji: 19-03-2021 09:41