ul. Nowowiejska 14, 46-070 Wawelno
tel. +48774646138
Polecamy

logo.jpeg

osirlogo.jpeg

Egzamin Ósmoklasisty 2024/2025 - informacje

PODSTAWOWE INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

1.Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.  Sprawdza,       w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania.

2.W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony wg następującego harmonogramu:

  • język polski – 13 maja 2025 r., godz. 9.00, czas trwania: 120 minut,  wydłużenie czasu dla uprawnionych do 180 minut
  • matematyka – 14 maja 2025 r., godz. 9.00, czas trwania: 100 minut, wydłużenie czasu dla uprawnionych do 150 minut
  • język obcy nowożytny – 15 maja  2025 r., godz. 9.00, czas trwania: 90 minut. wydłużenie czasu dla uprawnionych do 135 minut  W terminie dodatkowym:
  • język polski – 10 czerwca     2025 r.,                     godz. 9.00,
  • matematyka – 11 czerwca     2025 r.,                    godz. 9.00
  • język obcy nowożytny – 12 czerwca 2025 r.,         godz. 9.00

3. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

4. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem. 
5. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
 
6. Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń lub słuchacz przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Egzamin z języka obcego nowożytnego w Publicznej Szkole Podstawowej  w Wawelnie jest przeprowadzany  z  języków: angielskiego  lub  niemieckiego.
 
7. Zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (przebieg egzaminu każdego dnia):

  • losowanie numeru stolika, przy którym uczeń będzie pracował,
  •  sprawdzanie kompletności arkusza egzaminacyjnego,
  • kodowanie arkusza egzaminacyjnego,
  • rozpoczynanie pracy z arkuszem po zakończeniu czynności organizacyjnych i po otrzymaniu pozwolenia od przewodniczącego ZN,
  • zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi zgodnie z instrukcją zamieszczoną w arkuszu egzaminacyjnym  ( z wyjątkiem uczniów uprawnionych do nieprzenoszenia odpowiedzi)
  •  dodatkowy czas (5 minut) przeznaczony na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi;    
  • oddawanie arkusza egzaminacyjnego po zakończeniu pracy,
  • zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali,
  • przybory i materiały które zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej:  długopis lub pióro z czarnym tuszem, na matematykę –  również linijkę ( rysunki –jeżeli trzeba je wykonać –zdający wykonują długopisem,  nie wykonuje się rysunków ołówkiem);
  • konieczność samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu.

Uczeń może wnieść małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
 
8. Ważne terminy:

  • do 30 września 2024r – złożenie deklaracji wskazującej język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu;
  • do 15 października 2024r – przedłożenie dyrektorowi nowych opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej  lub zaświadczeń o stanie zdrowia w przypadku uczniów przewlekle chorych;
  • Do 20 listopada 2024r, dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców ucznia  o wskazanych sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tego ucznia.
  • Do 25 listopada 2024r, rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych przez Radę Pedagogiczną sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tego ucznia.
  • do 13 lutego 2025r – złożenie pisemnej informacji o zmianie języka obcego nowożytnego,  z którego uczeń przystąpi do egzaminu;
  • do 30 kwietnia 2025r – przekazanie dyrektorowi wniosku o zmianie języka obcego nowożytnego w przypadku laureatów konkursów przedmiotowych.

9. Sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty znajdują się w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2025/komunikaty/20240820%20E8_25%20Komunikat%20o%20dostosowaniach%20w_FIN.pdf

Więcej informacji o egzaminie ósmoklasisty, w tym przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami, jest dostępnych w informatorach o egzaminie ósmoklasisty oraz aneksach do tych informatorów obowiązujących w roku szkolnym 2024/2025, opublikowanych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/

Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) dostępne są również:

1. informatory o egzaminie ósmoklasisty z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych od roku szkolnego 2024/2025.

2. przykładowe arkusze egzaminacyjne z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych.

3. arkusze egzaminu próbnego z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych.

4. arkusze egzaminacyjne wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów w  latach (2019–2024).

https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/arkusze/2024-2/

 

×

Wyszukaj w serwisie